Nie wprowadzaj deszczówki do kanalizacji sanitarnej!

Od momentu ukończenia budowy kanalizacji sanitarnej na terenie Gminy Gierałtowice i podłączenia do niej mieszkańców pojawiły się zakusy niektórych właścicieli posesji aby podłączyć do niej również swoje wyloty z rynien lub w inny sposób odprowadzić kłopotliwą wodę deszczową (opadową lub roztopową) z terenu swojej działki. Zjawisko takie ma miejsce w szczególności w obrębie tych ulic gdzie nie ma kanalizacji deszczowej.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że takie rozwiązanie jest nielegalne i powoduje poważne zakłócenia w pracy systemu kanalizacji sanitarnej. Przeważnie podnoszony jest argument, że „to tylko czysta woda” która nie może zaszkodzić kanalizacji sanitarnej.

Otóż nic bardziej mylnego. System kanalizacji sanitarnej działa w oparciu o procesy mechaniczno- biologiczne. Mechanicznie oddzielane są największe frakcje natomiast reszta poddawana jest procesom biologicznego oczyszczania.

Wprowadzanie do systemu wody deszczowej powoduje:

  • gwałtowne rozcieńczenie ścieków, a tym samym rozmycie pożywienia dla bakterii co bardzo źle wpływa na kondycję osadu,
  • może spowodować wypłukanie osadu i konieczność zaszczepienia go na nowo (koszty rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych),
  • w przypadku ulewnych deszczy woda z rynien wypełnia system kanalizacji całkowicie w niższych punktach zaczyna wybijać przez studzienki położone w najniższych punktach. Tym samym wylewa się z nich nie tylko wprowadzona woda deszczowa ale również wszystko to co składa się na ścieki,
  • ponadto w przypadku ulewnych deszczy sieciowe przepompownie ścieków pracują pełną parą często na dwie pompy, a razem z nimi bezustannie kręcą się liczniki elektryczne. Zużycie prądu wzrasta kilkakrotnie.

 

Kategoria: /